English

“1 lugë mjalt dhe vaj ulliri, mrekulli në mëngjes”-eksperti tregon përfitimin…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i industrisë ushqimore, Abdyl Sinani, ishte mëngjesin e kësaj të marte i ftuar në “Good Morning Albanians”.

- Advertisement -

Ai  tha se një lug mjaltë dhe një lugë vaj ulliri janë mrekulli për u konsumuar në mëngjes. Ai tregoi se si mund të ishte një mëngjes i shëndetshëm.

“Ogranizmi i njeriut ka një PH normal, 7.04. Nën 7 është acid, mbi 7 ëhstë bazik, nëse prishet ky ekuilibër, prishet dieta. Ushqimi duhet të rregullohet që të ketë këtë PH. Nëse mungon kalciumi në ushqim, për të ruajtur këtë PH, organizmi e merr nga gjaku, nga kocka, nga dhëmbët. Organizmi e bën gjithmonë një balancim të tillë.

Çfarë duhet të hamë? Njerëzit kanë qejf të hanë gjëra që kanë kripë, por detyrimisht duhet që të hanë edhe fruta. Frutat janë gjithmonë me PH të lartë pozitiv, jo acid. Po hëngre mish dhe qumësht, këto janë acide, detyrimisht duhet të hash një frut”,-tha Sinani.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?