1-vjetori i luftës në Ukrainë, Euronews raporton situatën nga Kievi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot shënohet 1 vit që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës. Gazetari i Euronews Albania, Xhemajl Rexha, i cili ndodhet në Kiev, deklaroi se jeta në këtë qytet vijon normalisht.

Për emisionin “Good Morning Albanians”, Rexha u shpreh se pothuajse gjatë gjithë vitit, jeta në Kiev ka qenë normale, me përjashtim të disa rasteve kur binin sirenat dhe njerëzit fshiheshin në shtëpitë e tyre apo edhe në metrotë.

Ai nënvizoi se ditën e djeshme, në qiellin e kryeqytetit u pa një dron rus, që u neutralizua shumë shpejt nga forcat ukrainase.

- Advertisement -

Sipas gazetarit, një në dy ndërtesa në Ukrainë janë të shkatërruara për shkak të luftës.

“24 shkurti 2023 ka një dallim shumë të madh me atë të vitit 2022. Kievi është zgjuar i qetë sot dhe jeta ka nisur normalisht, në një kontrast të madh me atë çfarë ndodhi 1 vit më parë, ku në orën 05:07 të mëngjesit, presidenti Putin jepte urdhrin për pushtimin e Ukrainës. Jeta në Kiev, gjatë gjithë vitit ka qenë normale, përveç rasteve ku ka paralajmërime për sulme me raketa.

Një sirenë ka pasur dje, një dron rus është parë në qiellin e Kievit, por është neutralizuar nga forcat ukrainase. 30 kilometra larg kryeqytetit, në java e para të agresionit ka pasur masakra në Buça, Irpin dhe disa qytete të tjera të vogla”, raportoi gazetari Xhemajl Rexha.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

TË FUNDIT

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Policia ka zbardhur dinamikën e sulmit ndaj televizionit Top Channel ku mbeti i vrarë roja i sigurisë Pal Kola, 61 vjeç. Për çdo informacion nga...

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×