English

10 të famshëm me sekrete të “çmendura” familjare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pavarësisht nëse është një pemë gjenealogjike magjepsëse ose me fakte të egra që fshihen në të kaluarën e familjes së tyre, disa personazhe të famshme kanë sekrete të pabesueshme, pavarësisht profileve të tyre të larta dhe personaliteteve të pasura me publicitet.

- Advertisement -

Pokahontas dhe Eduard Norton

Edward Norton ishte rritur duke dëgjuar se ai ishte një pasardhës i drejtpërdrejtë i figurës indigjene Pocahontas, e bija e shefit Powhatan, udhëheqësit të një fisi të amerikanëve vendas. Por ylli besonte se historia ishte thjesht një “legjendë familjare”.

Megjithatë, gjatë gjurmimit të prejardhjes së Nortonit kohët e fundit, u zbulua se rrënjët e familjes së tij shkojnë më larg sesa ai besonte. Në fakt, gruaja Poëhatan e shekullit të shtatëmbëdhjetë, Pokahontas, është me të vërtetë stërgjyshja e tij e dymbëdhjetë.

Ernest Hemingway dhe Cindy Crawford

Supermodelja e famshme Cindy Crawford dhe vajza e saj modele, Kaia Gerber, rastësisht kanë rrënjë të mëdha. Crawford kishte menduar se ishte thjesht një thashethem familjar dhe kishte fantazuar për lidhjen me një nga gjigantët letrarë të Amerikës, Ernest Hemingway. Por doli se ajo mund t’i gjurmonte rrënjët e saj tek autori i njohur.

Elvis Presley dhe Riley Keough

E njohur për rolet e saj në thriller, The Good Doctor dhe filmin me komedi të zezë Zola , Riley Keough është një yll më vete. Megjithatë, ajo njihet më shumë për prejardhjen e saj të shquar. Aktores i rrjedh gjaku i Elvis Presley-t. Aktorja dhe regjisori lindi nga muzikanti Danny Keough dhe kantautorja e ndjerë Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i yllit të famshëm të rock-ut.

Vlad Impaler dhe Robert Pattinson

Robert Pattinson, ylli i serialit Twilight , është i lidhur me një vampir të jetës reale. Aktori është një i afërm i largët i sundimtarit rumun të shekullit të pesëmbëdhjetë, Vlad III, i njohur ndryshe si Vlad Impaler, i cili konsiderohej gjithashtu si frymëzuesi i vampirit më të famshëm të të gjitha kohërave, Drakulës.

Mbretëresha Elizabeth II dhe Johnny Depp

Ekspertët e prejardhjes zbuluan se ylli i Hollivudit, Johnny Depp, ndan të njëjtën linjë gjaku të largët si familja mbretërore. Ata zbuluan një lidhje që krijoi aktorin e famshëm dhe mbretëreshën e ndjerë Elizabeth II si kushërinj të njëzetë . Ata të dy janë të lidhur me Mbretin Eduard III të Anglisë, i cili sundoi në vitet 1300.

Banditi Jesse James dhe Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne ka pasur gjithmonë një pjesë rebele, të cilën ai mund ta ketë marrë nga një prej të afërmve të tij të largët, banditin Jesse James. Rockstar mësoi për këtë lidhje pasi ekspertët renditën ADN-në e tij, duke treguar se ai është i lidhur me Mbretin George I në një nivel të largët.

Genghis Khan dhe Patton Oswalt

Genghis Khan, sundimtari i Perandorisë Mongole, mburrej me aftësinë gjenetike që kombi e konsideronte një arritje të pashembullt. Dhe një nga shumë njerëz që pretendojnë se kanë një lidhje gjenetike me perandorin shumë pjellor ndodh të jetë komediani Patton Oswalt.

Princesha Diana dhe Glenn Close

Aktorja e gjithanshme Glenn Close u shfaq në një serial televiziv dhe zbuloi se ajo ishte një kushërirë e largët e Princeshës Diana. Ajo dhe Princesha Diana janë kushërira të teta. Ato në fakt u takuan dhe u fotografuan së bashku në mars 1989 në premierën e filmit Close, Dangerous Liaisons, por duket se Close mësoi për marrëdhënien e tyre vetëm gjatë paraqitjes së saj në shfaqjen televizive.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey zbuloi se ka një gjysmëmotër që nëna e saj, Vernita, ia kishte fshehur. Motra, Patricia, ishte dhënë për birësim në vitin 1963 dhe ekzistenca e saj u mbajt e fshehtë nga Winfrey për 47 vjet. Dy motrat janë lidhur dhe Winfrey madje e solli atë në Academy Awards në 2011.

Jack Nicholson

Për 37 vjet, Jack Nicholson besonte se nëna e tij, June, ishte motra e tij dhe se gjyshja, Ethel May, ishte nëna e tij. Juni lindi një fëmijë jashtë martese dhe pretendonte të ishte motra e Xhekut të ri. Nëna dhe babai i saj vepruan si prindërit e Nicholson. Aktori mësoi të vërtetën vetëm në vitin 1970 kur fakti u zbuluan nga një gazetar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×