“Enver Hoxha” përkthehet në 12 gjuhë, Fevziu tregon si nisi ideja e librit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Libri “Enver Hoxha” i Blendi Fevziut është renditur si një nga 10 librat më të mirë të revistës prestigjioze britanike The Guardian, në një artikull të Timothy Philips.

Në një intervistë për Euronews Albania, Fevziu tregoi se pse vendosi të bënte një libër të tillë.

Ai tha se nisi të bënte një dokumentar  por materiali që kishte grumbulluar ishte më shumë se për një dokumentar, kështu që vendosi që të zgjeronte materialin dhe ta kthente në libër.

- Advertisement -

Libri i tij tashmë është përkthyer në 12 gjuhë të botës.

“Unë nuk u nisa të bëj libër. Rashë në disa filmime që kishin të bënin me Enver Hoxhën. Zbuluam se  brenda filmimeve ishin pamje private të Hoxhës që ishin filmuar nga roja e tij. Ishin filmime familjare. Vendosa të bëjë  jë dokumentar por dokumentari dilte shumë rozë dhe nuk përhatatej me atë që kishte ndodhur asokohe.

Kështu që vendosa që të merrja dhe pjesëjn represive të Hoxhës. Me këto materiale ndërtova teksin e dokumentarit. Dhashë tekstin e dokumentarit te regjisori më tah se këtu dalin 5 dokumentar, kështu që ai tekst duhej të bëhej 10 faqe. Mua më vinte keq  që të shkurtoja tekstin sepse kisha punuar, kështu që vendosa që të zgjeroja tekstin dhe ta bëja libër. Peshën më të madhe e mori libri”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

TË FUNDIT

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×