English

2-fishohen rastet e kancerit të zorrës së trashë në Shqipëri, po prek edhe të rinjtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Shqipëri po rriten frikshëm shifrat e prekurve nga kanceri kolorektal apo i zorrës së trashë siç njihet ndryshe.

- Advertisement -

Sipas ekspertëve të shëndetit ka një dyfishim të rasteve të reja që diagnostikohen në vit. Madje po haset edhe në mosha të reja.

Incidenca përllogaritet të jetë 9.7 për 100 mijë persona. Kanceri kolorektal prek më së shumti meshkujt, por ai po haset shpesh edhe gratë për shkak të stilit të jetesës dhe ushqimeve që po konsumohen.

Analiza e feçes dhe chek-up i përvitshëm si dhe një kolonoskopi një herë në 5 vjet do të ndihmonin në kapjen në kohë të kancerit kolorektal.

Mund të themi se është shndërruar në një ndër llojet më të shpeshta te kancerit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?