English

26-vjeçarja me 38 dhëmbë hyn në Guinness

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grua 26-vjeçare nga India sapo është bërë pjesë e rekordit botëror Guinness për numrin e dhëmbëve në gojën e saj: dhe janë pikërisht 38.

- Advertisement -

Kalpana Balan ka gjashtë dhëmbë më shumë në gojë se normalja e një të rrituri, duke i dhënë asaj rekordin për më shumë dhëmbë në gojën e një personi (femër), njoftuan nga Rekordet Botërore Guinness.

Balan ka katër dhëmbë ekstra mandibular në nofullën e poshtme dhe dy dhëmbë ekstra në nofullën e sipërme.

Dhëmbët e saj shtesë, të njohur si dhëmbë të tepërt, filluan të rriteshin kur ajo ishte adoleshente, dhe fillimisht donte t’i hiqte, por dentistët i thanë se duhej të priste derisa të përfundonte dalja e tyre.

Balan tha se më pas vendosi të mos i hiqte, meqë nuk i shkaktojnë dhimbje.

Ajo shtoi se dentistët kanë përcaktuar se rekordi i saj mund të rritet në të ardhmen, pasi ajo ka dy dhëmbë të tjerë që ende nuk kanë dalë akoma.

Rekordi mashkull është Evano Mellone (Kanada), i cili ka 41 dhëmbë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?