3 skenarët për fatin e vulës së PD-së, si mund të ndryshojnë balancat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy Kuvendet e dhjetorit 2021 nisën e përplasjen juridike në Partinë Demokratike. Kjo betejë me të dyja grupet që nuk tregojnë asnjë shenjë afrimi reflektohet me 2 statute, dy vula dhe 3 padi në Gjykata. Të tria kanë objekte të ndryshme, por me rëndësi për fatet e PD sa i përket pjesës juridike dhe njohjes së saj nga institucionet shtetërore.

Njëra nga paditë është dorëzuar nga Gazment Bardhi që kërkon bashkimin e vendimeve të dala nga Kuvendet e 17 korrikut 2021 dhe 18 dhjetorit 2021. Kjo çështje gjyqësore është shtyrë disa herë dhe data e radhës kur është lënë seanca është më 17 janar.

Ndërsa në padinë tjetër Enkelejd Alibeaj dhe Gazment Bardhi i kanë kërkuar gjykatës që të rrëzojë vendimin e shkallës së parë që njohu statutin e dalë nga Kuvendi i Berishës më 11 dhjetor 2021.

- Advertisement -

Nëse në këto dy padi Alibeaj dhe Bardhi arrijnë të fitojnë, do e kenë ata mundësinë që regjistrohen me logon e Partisë Demokratike. Nëse fiton Berisha, do i lindë atij e drejta që t’i kërkojë Regjistrit Kombëtar të Partive njohjen e tij si kryetar të PD dhe më pas reflektimin nga gjithë institucionet dhe garimin me logon e PD më 14 maj.

Por ka edhe një variant tjetër që nëse ndodh do ishte i paprecedentë. Mbështetësja e Berishës, Edith ka depozituar një padi në gjykatë ku kërkon çregjistrimin e Bashës si kryetar i PD për shkak të faktit të njohur botërisht.  Nëse pranohet ankimi i Harxhit dhe për dy çështjet e tjera nuk do të kenë vendimmarrje deri më 6 mars, atëherë askush nuk do mundej të regjistronte PD-në në zgjedhje.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Është arrestuar në Durrës shtetasi Adem Dervishi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Durrës-Vijon operacioni policor kombëtar i koduar “Sundimi i ligjit”, bazuar...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Është arrestuar në Durrës shtetasi Adem Dervishi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Durrës-Vijon operacioni policor kombëtar i koduar “Sundimi i ligjit”, bazuar...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×