“3500 euro vetëm të vijë një filipinez për punë në Shqipëri”, ekspertja: S’e kuptoj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertja e turizmit, Gladiola Dona tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se nuk i gjen arsye marrjes së punonjësve filipinez në Shqipëri.

Sipas saj nuk leverdis të sjellësh punonjës nga Filipinet për shkak të kostove që kanë.

“Mesa di është diku te 3500 euro vetëm ta sjellësh, që janë kosto të agjencisë, fluturimit, rruga e të gjitha. Sigurisht do dojë dhe pjesën e akomodimit, ushqimi gjithashtu. Rroga fillon nga 500 euro deri në 800, 1 mijë ndonjëherë kur janë specialistë,” – u shpreh Dona.

- Advertisement -

Ajo tregoi se ka raste kur i marrin dhe çift sepse duan që të jenë më të qëndrueshëm, por në pjesën më të madhe të rasteve janë beqarë.

“Sa aftësi duhet të ketë një staf sanitaresh që të jetë kaq e shtrenjtë dhe kaq e vështirë për t’u kapur? Ne nuk po flasim për inxhinierë apo IT që industria vërtetë nuk po i prodhon këtu,” – u shpreh Dona, ndërsa shtoi se pronarët pranojnë të paguajnë shifra të mëdha për të pasur një staf të bindur, ose “kokëulur” siç i dëgjon shpesh të thonë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×