Ahmetaj nën hetim nga SPAK, gazetari: Ja çfarë e ‘fundosi’ ish zv.kryeministrin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati thotë se ishte e prishtme që Prokuroria e Posaçme (SPAK), do të merrte si të pandehur ish zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, nisur edhe nga zhvillimet e javëve të fundit.

Ferhati u shpreh se momenti determinant për marrjen në hetim, ishin kontrollet e banesave të ish bashkëshortes dhe bashkëjetueses së Ahmetajt.

“Në fakt, pritej që zoti Ahmetaj të ishte një person zyrtarisht nën hetim nga SPAK, nisur nga zhvillimet e javëve të fundit, por momenti më determinant ishte kontrolli i banesës së bashkëjetueses së tij në një zonë rezidenciale në Gjirin e Lalzit. Po ashtu, sipas informacioneve, objekt i kontrolleve të kryera nga agjentët e BKH, ishin pasuritë e tjera të ish-bashkëshortes së Ahmetajt, në zonën e jugut, por edhe dy banesa në kryeqytet.

- Advertisement -

Ahmetaj i është drejtuar me një ankim Gjykatës së Apelit. Ahmetaj pretendon se para  se SPAK dhe GJKKO të miratonin kontrollin e këtyre pasurive, duhet të merrte miratimin e Kuvendit”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×