Aksidenti tragjik në Greqi, Edmond Guri zbulon gabimin fatal

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aksidenti tragjik i ndodhur në Greqi në orët e para të së mërkurës, ku si pasojë e përplasjes së dy trenave kanë mbetur të vdekur 36 persona, ndërsa janë shënuar edhe mbi 130 të plagosur, ka ngjallur diskutime dhe pikëpyetje të shumta. I ftuar në një lidhje direkte në Euronews, përfaqësuesi i komunitetit shqiptar në Greqi Edmond Guri është shprehur se një arsyeja e këtij aksidenti tragjik është mos investimi prej kohësh në sistemin hekurudhor.

Sipas tij shërbimi i shinave të hekurudhës në Greqi, nuk është përmirësuar teknologjikisht dhe shërbimi është ofruar në mënyrë manuale.

Ai shtoi se hekurudhat nuk janë të pajisura me pajisje bashkëkohore për informim real të vendndodhjes së trenit

- Advertisement -

“Kemi një modernizim të hekurudhës, me vagona të reja, përmirësimin e kushteve në këto trena, ulja e kohës së udhëtimit, nga Athina në Selanik e anasjelltas, por fatkeqësisht nuk është bërë e njëjta gjë me shinat, pra me linjën hekurudhore, që do të thotë siç kanë denoncuar dhe denoncojnë sindikatat e punëtorëve të hekurudhës. Prej vitit 2000 e deri më sot nuk është bërë ndonjë investim serioz, madje-madje gjatë gjithë këtyre dy dekadave, shërbimi është ofruar në formë manuale, dhe jo të digjitalizuar duke mos u pajisur me pajisjet bashkëkohore për informim real të vendndodhjes së trenit, kjo solli si rezultat ngjarjen tragjike të mesnatës së kaluar”, u shpreh Edmond Guri për Euronews.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

TË FUNDIT

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×