Aksidenti tragjik, Softa: S’mund të lëvizë me Audi A8 një person që ka 1 vit patentë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë Fatjon Softa tha në një intervistë për Euronews Albania se i riu që shkaktoi aksidentin me 3 të vdekur një ditë më parë në Tiranë nuk duhet të ngiste një automjet aq të fuqishme.

Softa u shpreh se persona që kanë më pak se 3 vjet që kanë marrë patentën nuk duhen lejuar të lëvizin me mjete mbi 2 mijë kubikë fuqi.

“Është një moment të bëhet një analizë për të parandaluar ngjarje të tilla që mund të kishte qenë edhe më fatale nëse i riu do të kishte përplasur edhe automjetin tjetër para se të binte nga mbikalimi. Nuk mund të lëviznin me mbi 2000 mijë kubikë mjete për ata që kanë deri në 3 vjet që kanë marrë patentën. Të gjitha vendet e BE e kanë të ndaluar që njerëz të tillë të jenë drejtues mjetesh të rënda”, tha Softa.

- Advertisement -

3 të rinj humbën jetën në një aksident të rëndë që ndodhi mbrëmjen e së enjtes të Mbikalimi i Saukut.

Një automjet i drejtuar nga 20-vjecari Klevis Ruçaj teksa lëvizte me shpejtësi të lartë çau barrierat e rreth-rrotullimit duke rënë në nënkalim. Për pasojë humbi jetën drejtuesi i mjetit dhe 2 vajza pasagjere në automjetin Audi A8 që drejtohej prej tij, Erisilda Abedini, 22 vjeçe dhe Sikela Përroj, 23 vjeçe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

TË FUNDIT

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×