English

Amnistia penale, avokati: Të përfshiheshin dhe kultivuesit e kanabisit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temë e emisionit Review në Euronews Albania, këtë të shtunë, ishte kalimi në parlament i ligjit për amnistinë penale.

- Advertisement -

I ftuar në studio, avokati Bledar Meminaj tha se amnistia duhet të përfshinte dhe disa nene të kultivimit të kanabisit.

Meminaj e argumentoi propozimin e tij me faktin se shumica e kultivuesve të kanabisit të arrestuar nuk janë krerët e bandave por të moshuar që e kanë bërë atë punë kundrejt pagesës.

“Duhet të ishin marrë me shumë vepra të tjera penale siç është kultivimi i kanabisit. Duke parë në gjithë kronologjinë e ngajrjeve në vendin tonë që kultivuesit kanë qenë o njerëz në nevojë dhe të moshuar dhe jo krerët e organizatave kriminale. Aq më tepër që duam të aderojmë dhe në legalizimin e kanabisti. Këto vepra duhet të ishin amnistuar për mendimin tim.

Është propozuar dhe një Kod i ri Penal që rrit masën e përdorimit të kanabisit dhe duhet të ishin amnistuar këto vepra penale, si dhe 283-shi, prodhiomi dhe shitja, jo bashkëpunimi. Janë vepra të lehta, pasi shumica janë dënuar me doza të vogla nuk u është faktuar shitja dhe janë dënuar vetëm për mbajtjen e lendës narkotike”, tha Meminaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?