English

Apeli i GJKKO merr vendimin për Berishën, rrëzon kërkesën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Apeli i GJKKO merr vendimin për ish-kryeministrin Sali Berisha duke rrëzuar kërkesën e bërë më herët që atij t’i mundësohet marrja pjesë në seancat plenare.

- Advertisement -

Sipas avokatit të tij Genc Gjokutaj tha “ata nuk pranojnë në mënyrë absolute, kërkojnë që të trajtohet si një njëri i thjeshtë pa marrë parasysh mandatin e tij”. Avokati shtoi se ky vendim ishte i pritshëm.

“Ky është një ogur i zi për drejtësinë dhe për shoqërinë, sidomos për rastin konkret për të cilin flasim. Të tallesh me mbrojtjen me insituttin e mbrojtjes, me institutin e mbrojtjes, me kushtetutën e Shqipërisë, të tallesh me ligjin procedurial penal dhe të thuash nga ora 9-10 hajdeni në 3 e gjysmë e të japësh dispozitivin në vendim të paarsyetuar, këta kanë një guxim të çartur.

Ne e prisnim këtë rrëzim, sot u vërtetua shkelmimi i Kushtutës nga Gjykata e Apelit, këta kanë shkelur kushtetutën e Shqipërisë sepse zoti Berisha nuk është një punëmarrës, ai trajtohet nga Kushtetuta e Shqipërisë në rastet kur mandati mbaron apo ndërpritet. Kërkesa për dhënien e lejes për të vajtur në Kuvend është një kërkesë e pjesshme”,- tha për mediat Genc Gjokutaj.

I pyetur nëse ia rrezikon ky vendim mandatin e deputetit ish-kryeministrit Berisha, avokati Gjokutaj u përgjigj:

“Në pikën e fundit të dispozitës flitet për mbarimin e mandatit. Zoti Berisha nuk mungon në Kuvend pa arsye, dispozita kërkon arsyen. Nëse do të quhet arsye çartja e SPAK-ut atëherë do të shikojmë se çfarë do ndodh”,-tha avokati Gjokutaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?