English

Avokati Arbër Hoxha: Nuk mund të rikthehet dënimi me vdekje për 3 arsye

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vrasja e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, ka tronditur opinionin publik në Maqedoninë e Veriut, aq më tepër kur u zbulua që pjesë e planit të rrëmbimit ishte dhe babai i saj.

- Advertisement -

Një peticion ka nisur të shpërndahet gjerësisht në rrjete sociale, ku qytetarët nënshkruajnë për rikthimin e dënimit me vdekje në Maqedoninë e Veriut.

Avokati Arbër Hoxha tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se janë tre arsye të forta pse dënimi me vdekje nuk mund të rikthehet.

“Dënimi me vdekje ka qenë forma më e lartë e ndëshkimit, por është e papranueshme për shkak të anëtarësimit në Këshillin e Evropës dhe nënshkrimit të Konventës Evropiane të të drejtave të njeriut, që e ndalon kategorikisht këtë vendim. Është një vendim i pakthyeshëm, pasi duhet pasur parasysh që procesi gjyqësor nuk është i pagabueshëm, ndaj janë tre shkallë të gjyqësorit, që do të thotë se për një person i dënuar me burgim të përjetshëm, vendimi mund të rishikohet nëse gjenden prova të tjerë, ndërsa një dënim me vdekje nuk mundesh ta rishikosh. Së dyti në kushtetutën e Shqipërisë jeta e personit mbrohet me ligj, që do të thotë se shteti vetë nuk mund t’ia marrë jetën personit. Së treti, burgimi i përjetshëm dhe izolimi për gjatë gjithë jetës është shpesh më i rëndë se dënimi me vdekje, dhe dënimi me vdekje si koncept moral është me shkurtim jete dhe jeta më e gjatë në burg është shumë herë më e dhimbshme si ndëshkim se dënimi me vdekje. Pra për këto 3 argumente jam totalisht kundër”, tha avokati.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?