Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën e Lartë.

Daci theksoi se fati i keq i ish-ministrit është se jemi në fazën e reformës në drejtësi, ku njerëzit janë të etur për të parë viktima që dënohen nga gjykata.

Ai nënvizoi se uron që sistemi i drejtësisë të japë një vendim të drejtë duke u bazuar mbi prova dhe duke ekuilibruar interesin e Tahirit me interesin e gjithë shoqërisë.

- Advertisement -

“Tipari më i mirë i një gjyqtari është humanizmi. Unë vlerësoj më shumë një gjyqtar që le të bëjë gabime dhe të jetë human se sa të jetë i ashpër dhe të prodhojë një drejtësi represive. Kjo e dyta prodhon më shumë efekte negative, por fatkeqësisht fat i keq i Saimir Tahirit është se ne ndodhemi në një fazë që publiku është si në situatën e Jezusit që do gjak. Do shembuj, ka nevojë të shohë viktima, dhe pse shpeshherë i bëjnë gropën dikujt dhe më pas bien dhe vetë brenda. Kjo është klima, kjo është faza në të cilën ne ndodhemi dhe uroj që sistemi ta ekuilibrojë qoftë interesin e tij personal, qoftë interesin tonë si shoqëri”, tha Daci.

LEXO GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×