English

Basha pret reporterët e KiE: Qytetarët të zgjedhin deputetin dhe presidentin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i  Partisë Demokratike, Lulzim Basha, së bashku me nënkryetarët Flutura Açka dhe Kreshnik Çollaku, pritën raporterët e Këshillit të Europës të cilët ndodhën në Tiranë.

Ai prezantoi një paketë të hartuar nga ekspertë të PD-së, e cila do të ndihmojë për t’i kthyer shqiptarëve besimin tek vota dhe politika

Sipas Bashës synimi i kësaj pakete është t’iu japë fuqi vendimarrëse dhe një politikë te pastër qytetarëve. Kryedemokrati thotë se reforma zgjedhore duhet t’u japë qytetarëve të drejtën ta zgjedhin deputetin dhe presidentin.

- Advertisement -

Pikat e përfshira në paketë:

  • Lista të hapura
  • Barazia e votës
  • Vota e diasporës
  • President nga populli
  • Veting për politikanët
  • Fund imunitetit nga ndjekja penale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×