Benzema vendos rekord, francezi në listën e golashënuesve më të mirë të La Liga

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reali i Madridit regjistroi fitoren numër 21 për këtë sezon në La Ligan Spanjolle. Galaktikët mposhtën Almerian 4-1, ndërsa 3 prej golave u shënuan nga bomber francez Karim Benzema.

Benzema në këtë sezon të elitës së futbollit spanjoll regjistron 17 gola, ndërsa vendi i parë mbahet nga Robert Lewandowski, sulmuesi i Barcelonës.

Fituesi i topit të artë për vitin 2022, me tripletën e regjistruar u bë golashënuesi i katërt më i mirë në historinë e La Ligas. 35-vjeçari ka shënuar 236 gola në 436 paraqitje me klubin, ku goli i parë regjistrohet në vitin 2009.

- Advertisement -

Mbrëmjen e së shtunës Benzema parakaloi meksikanin Hugo Sanchez që ka luajtur me 3 skuadra në La Liga. Ndërkohë në 3 vendet e para ndodhen Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Telmo Zarra. Argjentinasi i cili tanimë është pjesë e PSG-së numëron 474 gola në 520 ndeshje të luajtura. Ronaldo 311 gola dhe Zarra 251. Spanjolli që ka luajtur me Bilbaon në vitet 1940-1955 ka një rekord që mund të arrihet nga Benzema, nëse forma e tij do të vijojë e tillë në vitet e ardhshme edhe pse mosha e penalizon.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

TË FUNDIT

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×