Beteja me padi në KQZ, Berisha-Alibeaj ankimojnë në KAS dhe Kolegjin Zgjedhor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas Gjykatës dhe Parlamentit, përplasja mes dy grupeve në Partinë Demokratike po vijon në KQZ dhe Kolegjin Zgjedhor.

Aktualisht janë tre padi që dy grupimet kanë bërë ndaj njëra tjetrës në Komisionin e Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ dhe në Kolegjin Zgjedhor.

Avokatët e palës së Sali Berishës kanë paditur në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS-it që vendosi për regjistrimin e Partisë Demokratike në zgjedhjet lokale të 14 majit me kryetar në detyrë Enkelejd Alibeajn. Vendimi që pasoi, pra regjistrimi i Partisë Demokratike me kryetar Alibeajn nga Komisioneri Celibashi,  është ankimuar gjithashtu nga Berisha.

- Advertisement -

Ndërkohë përfaqësuesit e Alibeajt në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve janë kundërpërgjigjur duke ankimuar në KAS regjistrimin e koalicionit Berisha-Meta, “Bashkë Fitomë”, me pretendimin se përfshirja e Partisë Demokratike në dokumentet e këtij koalicioni është bërë në mënyrë të paligjshme.

Sipas Procedurës, brenda 10 ditësh Kolegji pritet të shprehet për këtë padi, ndërkohë që gjatë kësaj jave pritet të vendoset se kur do mblidhet KAS-i.

Gjithsesi kjo përplasje juridike në KQZ nuk pengon regjistrimin e kandidatëve të të dyja palëve nëse kërkesave çohen brenda afateve që parashikohen në Kodin Zgjedhor.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

TË FUNDIT

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×