English

Bllokimi i vajit të ullirit, Krifca: Jemi në bisedime me Italinë dhe Francën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria po punon për të ndihmuar prodhuesit e vajit të ullirit, të cilët nuk kanë gjetur treg për ta shitur.

- Advertisement -

Pyetur nga Euronews Albania, ministrja e Bujësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca deklaroi se për këtë çështje është në komunikim me homologët e saj në Itali dhe Francë.

“Jemi duke punuar vazhdimisht edhe me kuadër ligjor, edhe me kuadër rregullativ, por edhe në kontakte që unë kam patur së fundmi dhe me ministrin italian të Bujqësisë dhe ministrin francez kam shprehur gadishmërinë për të fuqizuar më tej këtë sektor edhe nëpërmjet teknologjive italiane, nohaut posacërisht por edhe për zgjerimin e tregjeve për të cliruar këtë problematikë”, theksoi Krifca.

Mungesa e një strategjie për ministren e Bujqësisë ka sjellë këtë situatë me prodhuesit në vend.

“Janë rreth 10 milionë rrënjë në të gjithë vendin, të cilët herë pas here janë mbjellë pa një strategji dhe pa një planifikim të qartë të cilat sjellin më pas mbiprodhim në momente të caktuara, e cila nuk është shoqëruar njëkohësisht me strukturat e përpunimit”, tha ajo.

Në mbledhjen e fundit të qeverisë për këtë vit, Këshilli i Ministrave miratoi projektligjin për bletarinë i cili do të rregullojë të gjithë procesin e produkteve të bletarisë.

“Për herë të parë bletaria vjen me një kuadër të rregulluar ligjor nëpërmjet këtij projektvendimi i cili do t’i japi vlerë produktit të bletarisë, produktit të mjaltit pasacërisht duke synuar më tej rritjen e prodhimit në vend”, deklaroi ministrja.

Kritikave të socialistit Erion Braçe për bujësinë, Krifca iu përgjigj: “Jam e hapur të dialogoj me këdo deputet të PS”.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?