Bregu për marrëveshjen Roaming: Shqiptarët do paguajnë më pak për telefonat në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se shqiptarët falë marrëveshjes Romaing do të paguajnë më pak për telefonat e tyre në Bashkimin Europian.

“Nga 1 tetori do të kemi tarifa më të ulëta për internetin”, tha ajo.

Bregu tha se ka qenë e vështirë arritja e një marrëveshje me 18 operatorë dhe shpreson që të bashkohen edhe operatorë të tjerë.

- Advertisement -

“Marrëveshja e Roaming është një nga ato agjenda konkrete që në dy vitet e fundit unë e përmend në çdo aktivitet, që është afrimi me Bashkimin në Europian. Sot vendet e Ballkanit marrin 1 mld euro mbështetje për energjinë elektrike. Nuk jemi jashtë skemës së përfitimit për të përballur krizën së bashku. Roaming është  një marrëveshje e rëndësishme sot dhe për këtë arsye ne nuk ju ndamë derisa mbërritëm në këtë ditë. Për këtë arsye Roaming është një marrëveshje e rëndësishme sot. Nuk ka mbaruar vështirësia për të arritur në këtë proces, ka pasur dakordësinë e 18 operatorëve. Shpresoj që të ketë edhe operatorë të tjerë që të na bashkohen. Ne Komisioni Europian jemi pala negociuese për marrëveshjen me Roaming”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

TË FUNDIT

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×