English

Breshëri shkatërron mollët në Korçë, fermerët në protestë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fermerë të fshatrave të Korçës, Devollit e Maliqit kanë protestuar ditën e sotme para zyrave të drejtorisë së ekstensionit bujqësor.

- Advertisement -

Shkak është bërë humbja e prodhimit të mollës nga breshëri i rënë vetëm pak ditë më parë në pjesën më të madhe të fshatrave të këtyre bashkive.

Nënkryetari i shoqatës së biznesit të vogël në Korçë, Bujar Muço i ka kërkuar kësaj drejtorie, por dhe ministrisë së linjës të tregojë më shumë kujdes në raste të tilla ndaj fermerëve. Ai ka kërkuar dëmshpërblimin e tyre pasi fermerët prej 4 vitesh humbasin prodhimin e tyre të mollës.

Nga ana tjetër fermerët janë shprehur se, në rast se qeveria nuk iu gjendet dhe këtë vit afër, e vetmja rrugë që ju mbetet është largimi nga ky vend.

Te tjerë fermerë akuzojnë se mbështetjen e rrjetave e kanë marrë simpatizantë të PS dhe jo fermerët e thjeshtë që fitojnë bukën e gojës nga bujqësia.

Drejtori i drejtorisë rajonale të ekstensionit bujqësor Vullnet Gjolla është shprehur se ministria e linjës ka mbështetur herë pas here fermerët me rrjeta anti-breshër ndërkohë që ju ka kërkuar atyre se duhet të sigurojnë prodhimin e tyre përfshi dhe sipërfaqet e mbjella me mollë.

Në qarkun e Korçës burime zyrtare bëjnë me dije se janë të mbjella me shume se 3100 hektarë mollë nga të cilat vetëm në bashkinë e Devollit, ku dhe dëmet janë më të mëdha, janë më shumë se 680 hektarë.

Zyrtarisht pranohet se dëmi nga breshëri shkon deri në 40% ndërkohë që fermerët thonë se ky dëm shkon deri në 80% të sipërfaqes të mbjellë me mollë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?