Britania e Madhe “zgjidh qesen”, 4 mld sterlina për shqiptarët: Si do të shpenzohen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i Britanisë së Madhe në vendin Alastair King-Smith tha në një intervistë për emisionin Now në Euronews Albania se vizita e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Britani çoi përpara çështje të rëndësishme që kanë të bëjnë me emigracionit dhe krimit të organizuar.

Ai u shpreh se Britania e Madhe ka njoftuar dyfishimin e fondit të eksporteve financiare britanike nga 2 miliardë sterlina në 4 miliardë.

“Sapo jam kthyer nga Londra, me shoqërimin për vizitën zyrtare të Kryeministrit, një vizitë historike që një udhëheqës shqiptar kryen në Mbretërinë e Bashkuar. Ai ishte i ftuar zyrtarisht nga qeveria britanike. Kjo vjen si rrjedhojë e marrëveshjes që të dy kryeministrat nënshkruan dhjetorin e kaluar dhe komunikatën e përbashkët. Kryeministri arriti të bënte progres dhe kemi bërë përpara në çështjet e emigracionit dhe krimit të organizuar. Por kryeministri ynë ishte shumë i qartë jo vetëm për temën e kufirit por edhe për tema të tjera si ajo ekonomike. Ne njoftuam për dyfishimin e fondit të eksporteve financiare britanike nga 2 miliardë sterlina në 4 miliardë si dhe mundësitë për investimet britanike për tema të tjera si arsimi dhe prosperiteti”, u shpreh ambasadori.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se i ka bërë të gjitha përgatitjet...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

Taksa turistike në Amsterdam pëson rritjen më të madhe në BE 

Amsterdami planifikon të rrisë taksën e një nate në 12.5 për qind të çmimit të një dhome hoteli, ndërsa pasagjerët në anijet turistike do...

TË FUNDIT

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se i ka bërë të gjitha përgatitjet...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

Taksa turistike në Amsterdam pëson rritjen më të madhe në BE 

Amsterdami planifikon të rrisë taksën e një nate në 12.5 për qind të çmimit të një dhome hoteli, ndërsa pasagjerët në anijet turistike do...

Lojërat e fatit, arrestohet pronari i një lokali në Maliq dhe një klient

2 persona janë arrestuar për shkak të veprimtarisë së paligjshme të lojërave të fatit. Njëri prej tyre ishte pronari i lokalit në të cilin realizoheshin...

Rama thirrje nga Berlini: Të përshpejtohet integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në forumin e ri ndërkombëtar “Berlin Global Dialogue” nga ku bëri thirrje për përshpejtimin e procesit të integrimit...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×