Censi i 2011 në dëm të myslimanëve? Sekretari i Këshillit Ndërfetar: Skandali i madh

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Flet Sekretari i Këshillit Ndërfetar, Genti Kruja foli në lidhje me censin që do të bëhet këtë vit për regjistrimin e banesave dhe popullsisë.

I  ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, ai bëri me dije se besimtarëve u është bërë thirrje që të vetëdeklarohen në cens për besimin e tyre.

Më tej ai theksoi se ky shqetësim ka ardhur pasi në vitin 2011 shumë besimtarë nuk janë regjistruar.

- Advertisement -

“Komuniteti fetar u ka bërë thirrje besimtarëve të tyre, që të vetëdeklarohen për besimin tek censi. Pra nuk është  një shqetësim aktual, por është një shqetësim i mbartur nga censi i fundit  në vitin 2011 i kontestuar në komunitetet fetare, jo për arsye të numrave por për arsye të problematikave në numërimin e popullsisë.  Një nga problematikat e vitit 2011, ku duke filluar nga kryetari i komunitetit mysliman ku deklaroi se familjarisht nuk është numëruar ne censin e  2011. Po ashtu dhe unë atëherë nuk kam qenë regjistruar në cens. Mesa u tha dhe nga ministrja nuk besoj se do të përsëriten problemet e mëparshme”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

TË FUNDIT

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×