Çfarë do të ndodhë me serbët në veri të Kosovës pas marrëveshjes?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova dhe Serbia, më 23 nëntor në Bruksel, kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe.

Por çfarë do të ndodhë me serbët e Veriut dhe përfaqësuesit e tyre në institucione?

Gazetari i Euronews Albania në Kosovë, Kosovë Gjoci raportoi se mbetet të shihet si është rregulluar në marrëveshje, duke qenë se nuk ka pasur detaje rreth kësaj pjese.

- Advertisement -

“E rëndësishme është që janë tejkaluar mundësitë për ndonjë konflikt atje dhe mbetet të shihet çfarë detajesh do ketë. Ndërkohë, siç është thënë, do të ketë një takim të afërt mes Kurtit dhe Vuçiç ku pritet të bëhet me dije çfarë do të bëjnë përfaqësuesit serbë të institucioneve në veri. Edhe pjesa që ka të bëjë me targat, që ka sjellë këtë situatë, mbetet e paqartë; e para Kosova s’ka dhënë afat se deri kur nuk do vendosë gjoba, s’ka sqarim të hollësishëm për të gjitha makinat që u ka kaluar afati dhe s’do të kenë më mundësi të marrin targa me akronime të qyteteve të Kosovës nga Serbia. Çfarë do të bëhet me to? Ka nevojë për sqarime nga të dyja palët se cilët do të jenë hapat e mëtejshëm”, sqaroi Gjoci.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbardhet vrasja e 39-vjeçarit tek “Kodra e Diellit”, në kërkim autori

Policia ka zbardhur vrasjen e 39-vjeçarit nga Lezha, Briken Sanaj, ngjarje e ndodhur një muaj më parë në zonën e "Kodrës së Diellit" në...

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

TË FUNDIT

Zbardhet vrasja e 39-vjeçarit tek “Kodra e Diellit”, në kërkim autori

Policia ka zbardhur vrasjen e 39-vjeçarit nga Lezha, Briken Sanaj, ngjarje e ndodhur një muaj më parë në zonën e "Kodrës së Diellit" në...

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×