English

Çfarë po tenton të bëjë PS me herësin 7000 vota? Logu: Listat janë 100% të hapura

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Marash Logu i ftuar në Now me Erla Mëhillin shpjegoi projektligj e propozuar nga Partia Socialiste për ndryshimet zgjedhore, që adreson reflektimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

- Advertisement -

Në projektligj është edhe propozimi për formulën e re të përcaktimit të herësit në ndarjen e mandateve brenda partisë/koalicionit. Herësi sipas formulës së re nuk do të jetë më i madh se 7000 vota.

Logu shpjegon se ky ndryshim ky propozim është për të akomoduar dhe një vendim të Gjykatës Kushtetuese sipas të cilit herësi 10 mijë vota ishte konsideruar jo proporcional.

Avokati shpjegon se herësi 10 mijë ishte një numër i paarritshëm në shumë qytete të Shqipërisë, prandaj është kërkuar një ulje e numrit.

“Se pari listat janë 100% të hapura, sot që flasim listat janë të hapura e ka deklaruar dhe kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, do të thotë që kandidatët do të renditen nga numri i votave që kanë marrë, pra kandidati më numrin më të madh të votave do të jetë në vendin e parë. Herësi si mekanizëm nuk ka rënë or masa e tij dhe për sa kohë nuk është caktuar një masë do të thotë nuk mund të apelosh herësin. Ky propozim është për të akomoduar dhe një vendim të Gjykatës Kushtetuese sipas të cilit herësi 10 mijë vota ishte konsideruar jo proporcional. Për ta shpjeguar nuk  mund të aplikosh të njëjtin herës në Tiranë dhe në Kukës, sepse herësi në tiranë për tu arritur është shumë më i thjeshtë për tu arritur ndërsa në Kukës apo Gjirokastër është më i vështirë. Prandaj është vendosur të zbulojë një formulë që i përafrohet” tha ai.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?