COVID-19 shtoi të sëmurët me tiroide në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dëmet e COVID-19 në organizëm shkojnë përtej kohës së sëmundjes. Virusi ka shtuar dukshëm të sëmurët me gjëndrën e tiroides.

“Më merreshin mendtë, kisha djersitje gjatë natës, kisha dhimbje të fytit. Bëra analizat dhe dola me tiroide”, – thotë një pacient i ri në moshë, i cili pasi kaloi coronavirusin, mësoi se kishte tiroidit subakut ose pezmatim të tiroides.

Kjo është një ndër pasojat më të shpeshta post-COVID. Por në një kohë më të gjatë pasojë janë sëmundjet autoimune, kryesisht tiroidit Hashimoto dhe sëmundja Basidov.

- Advertisement -

Sëmundjet autoimune ndodhin kur sistemi imunitar gabimisht sulmon trupin. Hashimoto është sëmundja kur imuniteti sulmon gjëndrën e tiroides dhe ul prodhimin e hormoneve të saj.

“Ulja e funksioneve të tiroides bën që këta njerëz të jenë më të plogësht, më të lodhur, të kenë çrregullime të jashtëqitjes, ftohtë. Janë më të mbyllur dhe shpeshherë janë dhe shkaqet për depresion”, thotë doktor Eduard Spahiu, endokrinolog.

Hashimoto shfaqet kryesisht në moshat 30-40 vjeç. Në të gjithë botën, sipas statistikave kjo sëmundje ka prekur 10-12% të popullsisë, shumica gra.

Sipas mjekut Spahiu, mungesa e hormonit të tiroides mund të shkaktojë probleme në zhvillimin e fetusit në gratë shtatzëna.

Por a është i lehtë identifikimi i kësaj sëmundjeje autoimune? Mjaftojnë analizat e gjakut dhe sipas rastit një ekografi e gjëndrës tiroide.

Në të gjithë botën 30% e popullsisë vuan nga mungesa e jodit. Kjo mungesë  konsiderohet shkaku kryesor i dëmtimeve të parandalueshme të trurit në nivel botëror. Në Shqipëri, në 2008 u vendos me ligj fortifikimi me jod i kripës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

TË FUNDIT

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×