Debati për censin/Kreshnik Spahiu: Shqiptarët kanë ndryshuar etninë për pensionin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu ishte këtë të hënë në emisionin “Now me Erla Mëhilin” në Euronews Albania për të folur rreth censusit të banesave dhe popullsisë në Shqipëri. Ai tha se me anë të përcaktimit të fesë në këtë census mund të ketë një lloj devijimi etnik të personave.

Spahiu kujtoi se në Shqipëri ka qenë shumë i njohur fenomeni kur njerëzit kanë ndryshuar kombësinë vetëm e vetëm për të përfituar një pension.

“Realisht në brendësi po punohet që nëpërmjet përcaktimit të fesë të ketë një lloj devijacioni në identitetin etnik të personave. Por ne kemi pasur edhe një problem tjetër ligjor. Shqipëria ka pasur një ligj që nuk e ka i gjithë planeti, për të ndryshuar me vendim gjykate kombësinë.

- Advertisement -

Shqipëria i ka lejuar njerëzve që me një certifikatë apo vërtetim nga kisha të shkojë dhe të thotë se “unë nuk jam shqiptar i përkas një kombësie tjetër”, kjo ka ndodhur me mijëra raste për të përfituar 320 euro pension”,-tha juristi Spahiu.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Krujë/Informacion paraprak Më datë 04.10.2023, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, dyshohet se një automjet tip "Benz", në pronësi të shtetasit E. B.,...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

TË FUNDIT

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Krujë/Informacion paraprak Më datë 04.10.2023, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, dyshohet se një automjet tip "Benz", në pronësi të shtetasit E. B.,...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Rumania do të dërgojë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR 

Rumania do të dërgojnë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR në Kosovë, tha ambasadori rumun në NATO, Dan Neculaescu. "Pas vendimit të fundit...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×