Deklaratat Kurti-Vuçiç pas marrëveshjes për dokumentet | 5 zhvillime kryesore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • Reciprocitet i plotë deri në arritjen e marrëveshjes me Serbinë, thotë Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se vendi është i interesuar që të arrihet marrëveshje me Serbinë, e cila do të kishte në qendër njohjen reciproke.

Deklaratën, Kurti e dha gjatë një fjalimi para Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, e cila është edhe partia në pushtet.

Sipas tij, në mungesë të një marrëveshjeje, Kosova do të vendosë reciprocitet të plotë.

- Advertisement -

Lexoni për më shumë: Reciprocitet i plotë deri në arritjen e marrëveshjes me Serbinë, thotë Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

  • Vuçiç: Marrëveshja për dokumentet nuk nënkupton njohjen e Kosovës

Presidenti i Serbsë, Aleksandar Vuçiç e cilësoi pozitive marrëveshen e arritur për dokumentet mes Beogradit dhe Prishtinës.

Megjithatë, Vuçiç theksoi se marrëveshja është verbale dhe se nuk do të thotë është njohur Kosova si shtet i pavarur, shkruan Euronews Serbia.

Lexoni për më shumë: Vuçiç: Marrëveshja për dokumentet nuk nënkupton njohjen e Kosovës

Presidenti i Serbsë, Aleksandar Vuçiç

  • ‘NATO mbetet vigjilent’, Stoltenberg për marrëveshjen Kosovë-Serbi për dokumentet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetuar marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, në lidhje me dokumentet.

Pëmes një postimi në rrjetet sociale, Stoltenberg u shpreh se inkurajon kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç për zgjidhjen e çështjeve të tjera që janë ende të pazgjidhura përmes dialogut.

Stoltenberg nënvizoi se misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR-i po mbetet vigjilent në lidhje me situatën aktuale.

Lexoni për më shumë: ‘NATO mbetet vigjilent’, Stoltenberg për marrëveshjen Kosovë-Serbi për dokumentet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

  • Varhelyi përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi

Komisioneri Evropian për Zgjerim Oliver Varhelyi përshëndeti sot marrëveshjen ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës për dokumentet personale dhe shprehu shpresën se ajo shënon një epokë të re të përparimit real në dialog.

Diplomati njoftoi në Twitter se dialogu duhet të bazohet në marrëveshje të ndërsjella dhe zbatimin e tyre.

Lexoni për më shumë: Varhelyi përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi

Oliver Varhelyi

  • Arritja e marrëveshjes për dokumentet, reagon DASH: Zhbllokim i të ardhmes europiane

DASH ka reaguar për Gazetën Express pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për qarkullim me letërnjoftime.

Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit nëpërmjet dialogut, Kosova dhe Serbia do të zhbllokojnë të ardhmen e tyre europiane.

Lexoni për më shumë: Arritja e marrëveshjes për dokumentet, reagon DASH: Zhbllokim i të ardhmes europiane

Departamenti Amerikan i Shtetit

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

TË FUNDIT

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Zhvlerësohet sërish valuta ruse

Rubla ruse është dobësuar sërish kundrejt dollarit amerikan në fillim të muajit tetor, pavarësisht një përmirësimi të lehtë të martën. Tregtimi i një dollari amerikan...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×