English

Dita kundër Duhanit, sa e pinë shqiptarët dhe sëmundjet që rrezikojnë…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

31 maji është Dita Botërore kundër duhanit. Në këtë ditë në të gjithë botën organizohen aktivitete ndërgjegjësuese kundër pirjes së duhanit.

- Advertisement -

Normat e larta të pirjes së duhanit paraqesin rreziqe të konsiderueshme për shëndetin dhe kontribuojnë në sëmundje të ndryshme, duke përfshirë kancerin e mushkërive, sëmundjet e zemrës, çrregullimet e frymëmarrjes dhe komplikime të tjera shëndetësore. Për më tepër, pirja e duhanit ka implikime ekonomike, të tilla si rritja e kostove të kujdesit shëndetësor dhe reduktimi i produktivitetit, duke rënduar njerëzit, familjet dhe shoqërinë.

Qeveritë, organizatat e shëndetit publik dhe grupet mbrojtëse kundër duhanit kanë zbatuar strategji të ndryshme për të luftuar normat e larta të duhanpirjes. Këto përfshijnë zbatimin e politikave të kontrollit të duhanit, rritjen e ndërgjegjësimit për rreziqet shëndetësore të pirjes së duhanit, promovimin e programeve të lënies së duhanit dhe avokimin për rregulla më të rrepta për produktet e duhanit.

Fakte rreth normave të pirjes së duhanit sipas vendeve:

Në nivel global, 1.8 miliardë individë pinë duhan, me 84% të duhanpirësve që banojnë në vendet në zhvillim.

Globalisht, përdorimi i duhanit është shkaku kryesor i sëmundjeve të parandalueshme dhe vdekshmërisë së parakohshme.

Disa lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe çrregullimet e frymëmarrjes, janë të lidhura me pirjen e duhanit.

Rreth 90% (ose nëntë në dhjetë) e të gjitha vdekjeve nga kanceri i mushkërive shkaktohen nga pirja e duhanit.

Sipas OBSH-së, duhani është një nga rreziqet më të mëdha shëndetësore globale, duke vrarë mbi tetë milionë njerëz në vit.

Në SHBA, pirja e duhanit shkakton më shumë se 480,000 vdekje në vit.

Shumica e duhanpirësve të përditshëm kanë pirë duhan për të paktën dhjetë vjet.

Mund të jetë e vështirë për një grua të mbetet shtatzënë nëse pi duhan. Mund të dëmtojë shëndetin e foshnjës së saj para dhe pas lindjes.

Tymi i dorës së dytë, i nxjerrë nga duhanpirësit ose i prodhuar nga djegia e duhanit, dëmton joduhanpirësit dhe mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të problemeve të frymëmarrjes dhe problemeve të tjera shëndetësore.

Përveç kësaj, pirja e duhanit rrit rrezikun e vdekshmërisë nga kanceri dhe sëmundje të tjera për pacientët dhe të mbijetuarit me kancer.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?