English

Dokumenti/ Plan për përmbytjet në Shkodër, parandalohet rreziku masiv

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përmbytjet në Shkodër do të menaxhohen me një plan të ri, i cili synon të reduktojë sa më shumë rreziqet dhe dëmet në zonë. Ai do të angazhojë dhjetëra institucione, dhe do të zbatohet deri në vitin 2028.

- Advertisement -

Për Shkodrën ka një plan veprimi që do t’u bëjë ballë përmbytjeve në zonë. Ai shtrihet në kohë deri në vitin 2028 dhe do të angazhojë dhjetëra institucione e organizata.

Dokumenti që do të konsultohet përgjatë 5 muajve të ardhshëm, përfshin masa për parandalimin e përmbytjeve, mbrojtje dhe gatishmëri.

Në Shkodër, janë disa zona ku ekziston rreziku nga përmbytjet ose ka gjasa të ndodhin përmbytje, si Ana e Malit, Bërdicë, Dajç, Guri i Zi, Rrethinat dhe Velipojë dhe Bushat.

Përmbytjet e fundit në 2010, 2018 dhe 2021 rezultuan në humbje të mëdha ekonomike dhe mjedisore. Zona e dëmtuar e prodhimeve bujqësore në total ishte 2023 hektarë, e shkaktuar nga përmbytjet në mars 2018. Vlera e llogaritur e dëmit ishte 304 milione lekë, ndërsa për përmbytjet në janar-shkurt 2021 vlera e llogaritur e dëmit ishte 802 mln lekë.

Tashmë dokumenti i ri, i hartuar edhe me asistencës e Bashkimit Europian, do t’u shërbejë institucioneve që të menaxhojnë rrezikun dhe të marrin masa për reduktimin e pasojave të mundshme negative tek njeriu, mjedisi, trashëgimia kulturore dhe aktiviteti ekonomik.

Plani nuk ka një llogaritje të mirëfilltë për kostot në 5 vitet e ardhshme dhe ato janë specifike në buxhetet e bashkisë dhe qeverisë për investimet që do të bëjnë gjatë kësaj periudhe.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?