Duleviç: Drejtoritë e ujësjellësve e shpërdorojnë energjinë dhe nuk e paguajnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se drejtoritë e ujësjellësve janë ato që e shpërdorojnë më shumë energjinë.

Jo vetëm kaq, por sipas ekspertit këto drejtori nuk janë të rregullt as me pagesat e faturave.

“Institucioni shtetëror që e shpërdoron më tepër janë drejtoritë e ujësjellësve në të gjithë vendin dhe janë debitorët më të mëdhenj të energjisë elektrike, pra që nuk e paguajnë energjinë elektrike, ose e vonojnë pagimin e energjisë elektrike,” – u shpreh Duleviç.

- Advertisement -

Në vitin 2022 në Shqipëri, më shumë “kursimtarë” kanë rezultuar bizneset, të cilat sipas të dhënave të fundit të Institutit të Statistikave tregojnë se konsumatorët jo familjarë kanë konsumuar 9,9% më pak energji.

Por edhe familjet shqiptare kanë kursyer energji gjatë 2022-shit. Përdorimi i energjisë elektrike nga konsumatorët familjarë u ul me 0,5%. Por jo vetëm konsumi ka pësuar rënie, pasi mungesa e shirave dhe prurjeve në lumenj solli edhe ulje të prodhimit të energjisë me 21,9%.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike këtë të enjte është njoftuar vendimi për  përjashtimin e 11 deputetët të kësaj force politike. Mbledhja e Kryesisë...

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si anëtare e NATO-s do të shtojë...

TË FUNDIT

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike këtë të enjte është njoftuar vendimi për  përjashtimin e 11 deputetët të kësaj force politike. Mbledhja e Kryesisë...

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si anëtare e NATO-s do të shtojë...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×