English

Dygjuhësia në Maqedoninë e Veriut, 99% e institucioneve nuk e zbatojnë ligjin për gjuhën shqipe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Institucionet e Maqedonisë së Veriut nuk janë të interesuar për ligjin e gjuhës shqipe. Sipas Agjencisë së Gjuhës Shqipe, 99% prej 641 institucioneve shtetërore nuk e zbatojnë ligjin.

- Advertisement -

Ajo që e bën më shqetësues situatën është fakti se mosrespektimit të ligjit mbi gjuhën shqipe reflektohet edhe tek institucionet, të cilat kanë si drejtues shqiptarë.

Kjo Agjenci ka për qëllim vetëm njoftimin dhe sugjerimin për zbatimin e Shqipes, ndërsa Inspektoriati i cili ende nuk është formuar, ka për obligim gjobitjen e institucioneve që nuk respektojnë këtë ligj. 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?