English

Eksperti i industrisë ushqimore: ‘Dieta e Luanit’ të bën mirë për trurin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i industrisë ushqimore, Abdyl Sinani thotë se ‘dieta e Luanit’, sipas së cilës duhet konsumuar mish për 30 ditë, i bën mirë trurit të njeriut.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Sinani nënvizoi se nëpërmjet kësaj diete, mund të humbasësh deri në 12 kilogram për 1 muaj.

“Kjo bën që pesha e njeriut të ulet, kur ushqehemi 30 ditë vetëm me mish, sepse energjinë që do ta merrte nga karbohidratet, tani e merr nga mishi, por e merr në mënyrë të tillë e kthen proteinën në glukozë.

Bie 10-12 kilogram me këtë, për një muaj. Trurit i duhet vetëm glukozë, sheqer. Nga glikogjeni që ka, meqë insulina është më e lirë, e çon deri në tru glikogjenin dhe ka ndihmuar shumë edhe për trutin, kur konsumon mish këto 30 ditë. Është e mirë kjo dietë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?