Eksperti i IT: Çfarë ndodh nëse shqiptarët tërheqin të gjitha paratë nga bankat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i IT, Said Duleviç deklaroi se ndër skenarët që mund të ndodhin nëse bankat e nivelit të dytë do të kalojnë në platformën qeveritare, e-Albania, është ajo e ekspozimit të ndonjë të dhëne, apo qoftë edhe një hakerim i vogël.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Duleviç nënvizoi se kjo do të sillte frikë te qytetarët dhe mund t’i detyronte që të shkonin në bankë dhe të tërhiqnin paratë.

Sipas tij, kjo do të shkaktonte një kaos të plotë.

- Advertisement -

“Pikëpyetja ime, është frika që kanë qytetarët, sepse në rastin më të keq, ose në skenarin mund të keq, mund të ekspozohet një e dhënë, mund të ndodhë një hakerim i vogël, frika e qytetarëve do jetë e madhe. Kam frikën që do shkojnë dhe do tërheqin paratë nëpër banka dhe ne e dimë shumë mirë që, kur të gjithë shkojnë të tërheqin paratë e tyre, kalohet në kolaps. Uroj që kjo mos të ndodhë.

Mendoj që kjo ka qenë që në maj si kërkesë. Madje, një javë para se të bëhej hakerimi, unë e kam bërë një transaksion për pagesën e fiskalizimit, ku vendosa të dhënat e bankës. U bë transaksioni, ku unë arrita që të bëj pagesën e faturës. Mendoj që funksionoi. Problemi që ndodhi me hakerimin, si duket i vuri në pauzë të gjitha  bisedimet dhe mendoj që do risillet sërish me vitin që vjen”, theksoi ai.

Në fillim të vitit që vjen bankat tregtare dhe Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) pritet të nisin ndërveprimin midis portalit e-Albania dhe platformave bankare të internet banking. Kjo do të mundësojë kryerjen e pagesave të tarifave për shërbimet e ofruara nga e-Albania direkt nëpërmjet llogarive bankare.

Burime nga sektori bankar bëjnë të ditur se ndërveprimi do të bëhet me një autentifikim të veçantë të klientit për hyrjen në platformën e e-banking nga e-Albania, të njëjtë me procedurën që ndiqet për akses nëpërmjet faqes apo aplikacionit të bankës. Ky filtër sigurie tenton të parandalojë ekspozimin e të dhënave të llogarive bankare ndaj rreziqeve të sigurisë që mund të vijnë nga sulmet kibernetike.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe kualifikohet në fazën tjetër të 1/16 në Botërorin "Katar 2022". Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

TË FUNDIT

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe kualifikohet në fazën tjetër të 1/16 në Botërorin "Katar 2022". Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×