English

Eksperti: Kanë shitur veshkën për të ardhur në Korçë si klandestinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Kreshnik Osmani tha në emisionin Now në Euronews Albania se aksidenti tragjik me 8 viktima në Këlcyrë tregoi problematikën e madhe që ekziston me emigrantët e paligjshëm.

- Advertisement -

Sipas tij, këta njerëz që ikin të dëshpëruar nga zona lufte apo diktatura kanë shitur organet e tyre për të siguruar paratë që do ua japin trafikantëve për të mbërritur në vende të BE.

“Ky fenomen është një problematikë e jashtëzakonshme që doli sot pa dashje me këtë aksident tragjik. Problemi i madh është, përveç dhimbjes së madhe, po të shkojmë sot të shohim dramën e Lindjes së mesme, po të shkojnë sot t’i kontrollojnë ata emigrantët e shkretë janë me një veshkë se një e kanë shitur për të ardhur këtu. Janë njerëz që arratisen nga bombardimet, nga diktaturat, ata janë të gjithë me më pak organe në trup dhe kjo e bën problematikën më të madhe se kemi të bëjmë me grupe trafikimi. Problemi më i madh është se ky është një hall i madh që do vijë duke u rritur, duke parë situatën e tensionuar në Lindjen e Mesme, veçanërisht tani kur pritet të zmadhohet përplasja Izrael-Hamas, bombardimet në Damsak nga Izraeli, Irani do hakmerret. Zgjerimi i konfliktit duhet të bëjë që të merren masa urgjente se nuk vijnë vetëm hallexhinj, por edhe kontigjente që mund të na destabilizojnë gjeopolitikisht”, tha Osmani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×