Eksperti: Takimi Osmani-Stoltenberg, një rikthim i Kosovës në arenën ndërkombëtare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se takimi mes Vjosa Osmanit dhe Jens Stoltenberg nënkupton një rikthim të Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Edhe pse takimi nuk ka shkuar siç pritej, sipas ekspertit, kjo nuk e zbeh rëndësinë e faktit që shefi i NATO-s ftoi presidenten e Kosovës.

“Nuk e pritëm një deklarim të ashpër të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, në radhë të parë me çështjet politike dhe të sigurisë në pjesën veriore që i takon Kosovës. Mbi të gjitha mund të themi tanimë se institucionet e Republikës së Kosovës, qeveria e Kosovës do të duhej të merrte shumë seriozisht kërkesat dhe sugjerimet, por në këtë rast ishte një urdhër në formën deklarative të cilën e ka bërë shefi i NATO-s. Kjo konfirmon faktin që Kosova deri më tani në pjesën vizuale na është dëshmuar që s’kemi qenë të koordinuar me faktorin ndërkombëtar dhe si pasojë qëndrimi tanimë është shumë i prerë dhe shumë i qartë se njësitë e specializuara të qeverisë së Kosovës nuk do të mund të lëvizin në pjesën veriore pa një dakordësi paraprake me komandatin e KFOR-it,” – u shpreh Shala.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Foli në Kuvendin e “Rithemelimit”/ Abilekaj: Me çfarë statusi u ftua Argita Malltezi

“Kuvendi i “Rithemelimit” ishte një kuvend i vetmisë së madhe”, kështu tha Enton Abilekaj në “Now me Erla Mëhillin”. Ai tha se ky Kuvend nuk...

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

TË FUNDIT

Foli në Kuvendin e “Rithemelimit”/ Abilekaj: Me çfarë statusi u ftua Argita Malltezi

“Kuvendi i “Rithemelimit” ishte një kuvend i vetmisë së madhe”, kështu tha Enton Abilekaj në “Now me Erla Mëhillin”. Ai tha se ky Kuvend nuk...

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×