Emigrantët afrikanë në Horë flasin arbërisht, thotë gjuhëtarja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjuhëtarja Ledi Shamku tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e emigrantëve, kryesisht afrikanë që shkojnë të jetojnë në Horë, vendbanimin arbëresh në Sicili, flasin arbërisht.

Sipas saj kjo ndodh pikërisht prej ndikimit të gjuhës në zonë dhe ruajtjes me fanatizëm nga arbëreshët.

Mënyra si është ruajtur deri më sot gjuha, lidhet me jetesën në realitete shumë të mbyllura. Shamku tregoi se arbëreshët nuk kanë bërë martesa të përziera dhe gjithashtu nuk kanë emigruar.

- Advertisement -

Me rritjen e lëvizjes, kanë filluar të mungojnë folësit aktivë, pra qytetarë që e kuptojnë arbërishten, por nuk e flasin dot. Gjuhëtarja propozoi që të ruhen zërat e të moshuarve, të cilët flasin rrjedhshëm gjuhën, në mënyrë që brezat që do vijnë të kenë shqiptime të sakta të fjalëve arbëreshe.

Shteti shqiptar duhet të bëjë të mundur që shqiptarët të njohin arbëreshët, tha Shamku.

“Nuk ka nevojë ata të na njohin ne, është e domosdoshme ne të njohim ata,” – u shpreh ajo.

Sipas gjuhëtares mënyra më e mirë është prodhimi i muzikës, filmave, kukullave apo nisma të kësaj natyre që forcojnë marrëdhëniet komunikuese me arbëreshët.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

TË FUNDIT

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×