Puthja e emigrantëve shqiptarë që ka pushtuar mediat, gazetari sjell foton e rrallë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tragjedia ndodhi në fund të shkurtit në Itali ku një anije me 180 emigrantë u përmbys.

Të paktën 43 trupa u gjetën në bregdetin jugor të Italisë ndërkohe qe raportohej për 59 persona që kishin humbur jetën në këtë tragjedi. Midis viktimave kishte shumë gra dhe fëmijë.

Roja bregdetare raportoi se 80 të mbijetuar ishin gjetur, disa prej tyre arritën në breg me përpjekjet e tyre. Por kjo nuk është e vetmja tragjedi. Thuajse çdo vit raportohet për ngjarje të tilla ndërsa fluksi i emigranteve drejt Italisë dhe jo vetëm vazhdon të jetë i madh. Kjo në fakt risjell në vëmendje eksodin e dhimbshëm shqiptar dhe tragjeditë që pasuan atë.

- Advertisement -

Gazetari Arber Agalliu ka risjellë në vëmendje eksodin shqiptare përmes disa fotove tejet të veçanta.

Një nga fotot është puthja e një çifti shqiptar, e shkrepur nga një reporter francez.

“Është një foto shumë e veçantë, se nuk është e eksodit fillestar. Është shkrepur nga një reporter francez. Diçitura është “shqiptarët në Brindisi’, por me shumë mundësi i referohet atyre rreth 4 mijë shqiptarë që në fillim të viteve ‘90 kanë kërkuar strehim në ambasada”, tregoi gazetari.

Ndiqni intervistën e plotë:

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

TË FUNDIT

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×