English

“Franca po shkon drejt…”- Ish-ambasadori: U votua kundër një rreziku nga e djathta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ylljet Aliçka, ish-ambasador i Shqipërisë në Francë, në një lidhje për “Euronews Albania” ka analizuar rezultatin e zgjedhjeve në Francë, ku ekstremi i djathtë i Marine Le Pen nuk arriti dot të fitojë, ashtu siç ishte parashikuar.

- Advertisement -

Aliçka tha se ka një paqartësi shumë të madhe për mënyrën sesi do të qeveriset Franca, por shtoi se duket se ka një kthim nga Republikë Presidenciale në Republikë Parlamentare.

Ai tha gjithashtu se në zgjedhjet e fundit qytetarët votuan kryesisht kundër një rreziku të të djathtës ekstreme, sesa mbi bazën e platformave ideologjike apo politike.

“Ndihej një frymë për një ndërgjegjësim të publikut francez përballë një rreziku të madh. Në Francë votat janë më tepër konjuktura elektorale, aleanca fluide, kundër një rreziku të madh të të djathtës ekstreme. Votim kundër një rreziku të të djathtës, sesa duke respektuar platformat e tyre ideologjike apo politike.

Mendoj që një gjë i mbetet Macronit, që me këto zgjedhjet e parakohshme që shpalli, një gjë bëri që frenoi apo ngadalësoi atë frymën e fuqishme që mori ekstremi i djathtë. Është një paqartësi shumë e madhe sesi do të qeveriset Franca. Kam përshtypjen që Franca duke kaluar nga republika e katërt që ishte kryesisht parlamentare, kaloi në republikën e pestë që ishte më shumë presidenciale.

Ka një kthim në vendimmarrje në legjislacion në Parlament. Është njësoj si vetë funksionimi i BE që ka PE, Këshillin e Ministrave dhe Gjykatën dhe janë disa institucione për një vendimmarrje. Po e njëjta gjë kam përshtypjen do të funksionojë edhe në Francë”, tha Aliçka.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?