Gashi: Tensionet në veri të Kosovës janë të qëllimshme, cila është arsyeja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Tomë Gashi është shprehur se tensionet në veri të Kosovës po bëhen me qëllim në mënyrë që të dëshmohet se Kosova nuk mundet të kontrollojë territorin e saj.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se problemi i vetëm që kanë në Kosovë është Serbia, ndërsa e konsideroi hap pozitiv samitin e 6 dhjetorit që u mbajt në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor.

Ai komentoi dhe deklaratën e presidentes Vjosa Osmani, duke theksuar se kur kjo e fundit i drejtohet Serbisë i kujton kësaj të fundit ato që ka bërë gjatë luftës.

- Advertisement -

“Është shumë pozitive që një samit  i tillë ndodhët në territorin e Ballkanit perëndimor dhe besoj se Evropa po e sheh se sa e rëndësishme që çështje të Ballkanit Perëndimor të mos përfshihen në çështje të tjera. Besoj se nuk ka shqiptarë që nuk e di që i vetmi problem i yni është Serbia. Kur Vjosa Osmani i është drejtuar Serbisë, i ka kujtuar se çfarë Serbia bëri gjatë luftës. Të gjithë e dimë që Vuçiç  ka qenë ministër i Millosheviç.

Tensionet në veriun e Kosovës janë diçka që ne i kemi parë për 23 vitet e fundit. Janë çështje të grupeve kriminale të cilat kanë vazhduar aktivitetin e tyre kriminal, deri sa erdhëm në  një situatë të tillë që të kemi Albin Kurtin në cilësinë e kryeministrit.

Vuçiç është kriminel lufte. Mendoj se tensionet janë të qëllimshme për të krijuar destabilitet dhe për të dëshmuar se Kosova nuk e kontrollon territorin e saj”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU : 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×