Gazetari-avokatit të kompanisë “Ziko”: Pse DEA amerikane iu skedoi në vitin 2014?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Eni Ferhati thotë se DEA amerikane ka skeduar që prej vitit 2014, kompaninë “Ziko SHA”, e cila transporton fruta ekzotike nga Amerika Latine, në kontejnerët e së cilës, në disa raste është kapur sasi kokaine.

Në emisionin “Review’ në Euronews Albania, Ferhati iu drejtua avokatit të kësaj kompanie, Ilir Qafa, duke u shprehur se kjo u faktua në një nga e-mailet e nxjerra nga hakerat iranianë të ish-Drejtorit të Policisë, Gledis Nano.

“Kam një pyetje shumë të drejpërdrejtë për avokatin si përfaqësues i kompanisë. Këta iranianët na kanë dëmtuar shumë me këtë sulmin kibernetik, por nxorrën në shesh disa informacione që për ne mediat apo për publikun mund të jenë të vlefshme. Në një nga këto e-maile të hakerimit të ish-Drejtorit të Përgjithshëm, zbulohet në fakt se kompania Ziko SHA, ka qenë e diktuar edhe nga DEA amerikane, në një e-mail të vitit 2014.

- Advertisement -

Një përfaqësues i DEA-s amerikane i drejtohet policisë shqiptare për kompaninë “Ziko SHA”, e cila transporton fruta ekzotike nga Amerika Latine. Aty flitet edhe për bashkëpunimin ekësaj kompanie me kreun e një grupi kriminal që operon në zonën e Fierit. Dua të them që policia e ka zotëruar nga partnerët që kjo kompani është përfshirë direkt apo indirekt në këtë veprimtari, indicien e parë për ta hetuar, policia e ka pasur”, theksoi Ferhati.

“Nëse aktiviteti ka qenë i vërtetë, ka 8 vite që favorizohet kjo kompani apo ka 8 vite që i shpëton DEA-s amerikane. Është një aktivitet prej dekadash”, ishte përgjigja e avokatit Qafa.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

TË FUNDIT

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×