English

Gjeologu: Shtëpia ime duron tërmet deri në magnitudë 8.9, por siguri të plotë nuk ka

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjeologu turk, Abuzer Sariras thotë se banesa e tij në fshat mund të durojë një tërmet deri në magnitudë 8.9, pasi është ndërtuar me parametrat e duhur sizimike.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Sariras u shpreh se megjithatë, nuk mund të flitet për siguri të plotë kur bëhet fjalë për tërmetet.

Sipas tij, dy janë arsyet se përse tërmeti në Turqi shkaktoi dëme të mëdha.

“Deri në 8.9 e kemi përgatitur, e kemi bërë për këtë punë. Kam shtëpinë dhe zyrën në Malatya, por sërish nuk e besoj. Ka marrë plasaritje dhe nuk mund të qëndrojë në këto kushte.

Dy janë arsyet kryesore. E para, cilësia e ndërtimit dhe e dyta sepse magnituda ka qenë shumë e fortë“, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×