English

“Gjermania pa ajër të kondicionuar”, gazetarja: Investime veç për ngrohje, tani…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarja Gerta Banushi ishte këtë të premte e ftuar për një intervistë në “Good Mornign Albania” për të folur rreth masave që po merren në Gjermani për të përballuar me lehtë të nxehtin e pazakontë të kësaj vere.

- Advertisement -

Ajo tha se në gjermani nuk ka ajër të kondicionuar pasi më herët nuk ka qenë e nevojshme dhe Gjermania ka investuar gjithnjë vetëm për ngrohje ndaj tashmë ky I nxeht po paraqet edhe një vështirësi erkonomike për t’u përballuar.

“Është duke u diskutuar për t’u pasur dis ndryshime. Gjermania është një vend që nuk ka ajër të kondicionaur në ambiente të mbyllura, as në shkolla as në zyra shtetëore. Vështirësia në temperature të larta mbi 30 gradë bëhet akoma më e madhe.

Për shkak të klimës që ka pasur gjermania gjatë gjithë këtyre viteve, ajëri I kondicionuar nuk ka qenë i domosdoshëm. Duke qenë domosdoshmëri kohët e fundit kosotja ëhstë shumë e madhe dhe mendohet se sistemi i fotovolkaikëve (photovoltaics) që  mund të vendosen në shkolla dhe në institucione, mund të jenë një mënyrë ekonomike për të vendosur ajërin e kondicionuar”,-tha gazetarja.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?