Gjinekologia: Mbi 50% e shtatzanive ndodhin pa plan, duhen bërë analizat periodike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjinekologia Elinda Gjata thotë se sipas raportimeve shkencore, mbi 50%e shtazanive ndodhin pa u planifikuar.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Gjata u shpreh se ështëe nevojshme që të kryhen analizat dhe kontrollet periodike.

Ndër të tjera, Gjata nënvizoi se bërja e kontrolleve dhe analizave periodike duhet të jetë në kulturën tonë të përgjithshme.

- Advertisement -

“Shumica e shtatzanive, sipas raportimeve shkencore, mbi 50% arrijnë papritur, pa u planifikuar. Bërja e kontrolleve dhe analizave periodike duhet të jetë në kulturën tonë të përgjithshme. Ne nuk jemi mësuar që të shkojmë te mjeku po nuk patëm shqetësime.

Para shtatzanisë, unë vë re që ka një rritje të ndërgjegjësimit dhe të kërkesave që vijnë dhe të bëjnë këshillimin para se të konceptojnë një shtatzani, pra të gjithë kujdesin e duhur”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence, propozon eksperti

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë...

TË FUNDIT

Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence, propozon eksperti

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë...

Shqipëria e pa fat, asnjë pikë në ndeshjen e parë të kualifikuesve EURO 2024

Kombëtarja shqiptare nuk ia doli të merrte një rezultat pozitiv përballë Polonisë në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të EURO 2024. Në ndeshjen e parë të drejtuar...

Iva Tiço për shijet e partnerit gjerman: Fasulet janë të preferuarat e tij

Gazetarja Iva Tiço ndau me ndjekësit e “Good morning Albanians” në Euronews Albania lumturinë e saj krah partnerit gjerman. Ajo tregoi se që prej momentit...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×