English

Prishtina përkujton Skënderbeun aktori: Tregoi humanizëm të madh, fali tradhtarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktori dhe themeluesi i teatrit shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Xhevat Limani u vesh këtë të hënë si heroi kombëtar Skënderbeu, për të nderuar kujtimin e tij në këtë ditë që shënon 119 vite që nga lindja e tij.

- Advertisement -

Në organizimin ë bërë në Prishtinë në nderim të heroit, aktori tha se përse Skënderbeu është kaq i veçantë si hero.

“Erdhi me një këmbë të mbarë për popullin hyjnor, arbrin. Gjergj Kastriot Skënderbeu është shumë i veçantë për disa arsye konkrete. Ai është përfaqësuesi më tipik i inteligjencës, i forcës, krahut e mendjes ai komunikonte me diplomatët e huaj në 8 gjuhë. E dyta përveç krahut ai kishte strategjinë e njohur, me anë të së cilës vuri një kod që të mos vriteshin gra, burra, fëmijë, pleq, të pambrojtur dhe të paarmatosur, kod të cilin e shfrytëzoi edhe ushtria çlirimtare e Kosovës.

Ai theu një kod tjetër, mori një mbretëreshë shqiptare për të bashkuar jugun me veriun, për të bashkuar në kuvendin e Lezhës për të krijuar ushtrinë shtet, se shteti pa ushtri nuk mund të mbrohet, ky është shtylla e parë vertebrale e shtetit.

Përveç kësaj Gjergj Kastrioti kishte dhe humanizmin e madh, i fali të gjithë mercenarët, të gjithë tradhtarët, të gjithë që donin ta vrisnin, nuk ishte hakmarrës, por u dha rastin që ti shërbenin atdheut. Ai thoshte kryedashuria është atdheu, mos pyesni sa gjak është derdhur, pasi për atdhe nuk është kurrë mjaft”,-tha Xhevat Limani.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?