Infantino rizgjidhet në krye të FIFA-s, mandati i tretë për 52-vjeçarin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xhani Infantino do të qëndrojë në krye të FIFA-s deri në vitin 2027, duke fituar mandatin e tij të tretë. 52-vjeçari është konfirmuar sërish, teksa nuk pati asnjë rival në garën për të drejtuar qeverinë botërore të futbollit.

Në kongresin e zhvilluar në Ruanda, Infantino kishte mbështetjen e të 211 federatave botërore. Në fjalën e tij përpara të pranishmëve, numri 1 u shpreh falenderues për mbështetjen.

“Të jesh President i FIFA-s është një nder i pabesueshëm dhe një privilegj. Gjithashtu është një përgjegjësi shumë e madhe. Jam i përulur dhe i prekur nga suporti juaj. Ju premtoj që do të vazhdoj ti shërbej FIFA-s, futbollit në të gjithë botën dhe 211 shoqatave anëtare të FIFA-s”

- Advertisement -

Xhani Infantino mban gëzon rolin e presidentit të FIFA që prej 26 shkurtit të 2016-ës. Në vitin 2015 u largua Sepp Blatter pas skandalit, ndërkohë që për më pak se 1 vit, ky intitucion i drejtua nga Isa Hayatou. Kujtojmë se Infantino është një ish-futbollist edhe pse jo shumë i njohur ndërkohë që më pas ia dedikoi karrierën e tij jurisprudencës sportive.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×