English

Irani lëshon tre raketa në hapësirë, pjesë e programit të raketave balistike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Irani deklaroi këtë të dielë se lëshoi ​​me sukses tre satelitë në hapësirë ​​me një raketë që pati dështime të shumta në të kaluarën, e fundit për një program që Perëndimi thotë se përmirëson raketat balistike të Teheranit.

- Advertisement -

Nisja vjen pasi tensionet e rritura kanë kapur Lindjen e Mesme më të gjerë për luftën e vazhdueshme të Izraelit me Hamasin në Rripin e Gazës, duke shkaktuar frikë për një konflikt rajonal.

Ndërsa Irani nuk ka ndërhyrë ushtarakisht në konflikt, ai është përballur me një presion të shtuar brenda teokracisë së tij për veprim pas një sulmi vdekjeprurës vetëvrasës të Shtetit Islamik në fillim të këtij muaji dhe ndërsa grupet prokure si rebelët Houthi të Jemenit kryejnë sulme të lidhura me luftën.

Ndërkohë, vendet perëndimore mbeten të shqetësuara për programin bërthamor të Iranit që po zgjerohet me shpejtësi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?