English

Ja zona e “dhunuar” në Tiranë/ Alba Kepi: PD do ta kishte qeverisur ndryshe bashkinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kandidatja e “Bashkë Fitojmë” për Këshillin Bashkiak, Tiranë, Alba Kepi tha për “RinVote” në Euronews Albania se nëse Partia Demokratike do të kishte qeverisur bashkinë e kryeqytetit në këto dy mandate, shumë gjëra do të ishin ndryshe.

- Advertisement -

Ajo tha se kishte rezerva për mënyrën si ishte trajtuar identiteti dhe historia e Tiranës.

“Ajo që unë kam rezervat e mia është ai Ansambli historik i qytetit, ai trekëndëshi që me një vendim të kryeministrit, pra një vendim të Këshillit të Ministrave në vitin 2018 është modifikuar për t’i lënë vend ndërtimit të pallateve shumëkatëshe, pra ajo që unë nuk mund ta pranoj dhe ndoshta kam një ndjeshmëri shumë të lartë, është pikërisht sepse në zonën e Ansamblit Historik, është pjesa e Kullës së Sahatit, është pjesa e zonës së sarajeve dhe gjithë pjesa që shkon deri te Muzeu Historik Kombëtar të cilat duhet të ishin me ligj të paprekshme,” – u shpreh Kepi.

Sipas saj trashëgimia kulturore në këtë rast është dhunuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×