Jeta në Pompein e lashtë, arkeologët zbulojnë enët e përdorura nga banorët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arkeologët në Itali kanë zbuluar detaje të reja nga jeta e banorëve të qytetit të lashtë të Pompeit.

Pjata, vazo, amfora, gota dhe objekte të tjera prej balte, të braktisura gjatë katastrofës, janë gjetur përmes gërmimeve.

Në një prej banesave të qytetit është gjetur një bufe, që ka qëndruar e pahapur për më shumë se 2 mijë vjet.

- Advertisement -

“Këtu mund të shohim bufenë me pjesën prej druri të dyerve dhe këto janë mjetet mbështetëse që mund të jenë pozicionuar kështu, për të mundësuar hapjen e saj. Brenda bufesë ka pasur rafte dhe ajo që shohim është një prej tyre që ka rënë kur shpërtheu vullkani. Brenda gjejmë objekte prej xhami si këto shishe, por edhe qeramike si këto vazo që po zbulohen gradualisht”, u shpreh Gabriel Zuchtriegel, drejtor i parkut arkeologjik të Pompeit.

Bëhet fjalë për zbulimin e fundit në Pompei, konkretisht në zonën veriore të njohur si Rajoni i Pestë, një ndër kryesorët e qytetit të lashtë, ku gërmimet kanë nisur që në 2018-n, në kuadër të një nisme kërkimesh përgjatë perimetrit të parkut, të quajtur “Projekti i Pompeit të Madh”.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

TË FUNDIT

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×