English

Kirurgu turk: Alkooli, dieta e varfër dhe obeziteti, shkaqe për kancerin e zorrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku turk nga spitali “Vila Maria”, Kadir Serkan Ture, i cili ka kryer një operacion për kancerin e zorrës së trashë ishte i ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania.

- Advertisement -

Ai tha se disa shkaqe të kancerit të zorrës së trashë janë alkooli, dieta e varfër dhe obeziteti.

Ndër të tjera, ai theksoi se personat më të rrezikuar nga kanceri janë mbi moshën 50-vjeç.

“Ata që janë mbi 50-vjeç kanë një risk më të madh për kancerin e zorrës së trashë. Alkooli dhe cigarja rrisin riskun e kancerit. Shkak është dhe dieta e varfër dhe obeziteti. Përdorimi i mishit të kuq rrit riskun për kancerin në zorrën e trashë. Duhet vetëm 500 gramë mish brenda një jave. Më i përdorshëm është mishi i pulës”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?